Paylaş

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm 2020 yılı boyunca altın çağını yaşayacak diyebiliriz. Sosyal yaşamın ve iş dünyasının vazgeçilmezi haline gelen dijital dönüşüm, özellikle Start-Up’ların çeşitli girişimleriyle her geçen gün hayatımızı kolaylaştırıyor ve çağın gerekliklerini karşılıyor. 2020 yılında öne çıkacak ve günlük hayatta daha fazla yer bulacak dijital trendleri sizler için derledik.

 

5G’nin yılı olacak

Teknoloji ve dijitalleşme trendlerinin başında 5G geliyor. Küresel çapta kullanılmaya başlanacak 5G özelinde kurum, kuruluş ve işletmeler büyük yatırımlar yapacak. Hatta dünyanın önde gelen teknoloji firmaları başta akıllı telefonlar olmak üzere birçok ürününü 5G uyumlu olarak piyasaya sunmaya başladı. Öte yandan 5G teknolojisi ile doğru orantılı olarak Nesnelerin İnterneti (IoT) de gelişim gösterecek.

Akıllı filmler ve diziler yaygınlaşacak

2019 yılında piyasaya sürülen Black Mirror: Bandersnatch seyirciye sunduğu tercihlerle film/dizi dünyasında büyük ilgi toplamıştı. Akabinde Bear Grylls’in hazırladığı “İnsan Doğaya Karşı” belgeseli akıllı film ve dizi teknolojisini seyirci ile buluşturdu. 2020 yılında ise bu tarz içeriklerin yaygınlaşacağı, sinema ve dizi sektöründe yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanacağı öngörülüyor.

 Robot asistanlar yaygınlaşacak

Dünyanın farklı bölgelerinde robot hastabakıcılar, güvenlik görevlileri, hostesler ve garsonlar kullanılıyor. 2020 yılında ise bu teknolojinin evlere girmesi bekleniyor. Özellikle akıllı evlerde kullanılacak olan bu robot asistanlar gündelik hayattaki birçok işi kolaylaştıracak. Ayrıca robot asistanların yetenekleri de arttırılacak.

Online eğitime talep artacak

Esneklik, düşük maliyet, kolay erişilebilirlik ve animasyonlu öğrenme gibi birçok avantaj sağlayan online eğitim yeni yılda hızla gelişecek ve daha fazla talep görecek. Çevrimiçi sınıflara evrimleşecek online eğitim sunduğu sertifikalarla da kullanıcılara birçok avantaj sağlayacak. Dolayısıyla online eğitim gençlerin ilk tercihi olacak.

Gerçeklik algısı değişecek

Sanal (VR) ve arttırılmış (AR) gerçekliğin 2019 yılında damga vurduğu aşikâr. Tüm bu gelişmelerin üzerine büyük teknoloji devleri yatırımlarını arttırdı ve karma gerçeklik üzerinde çalışmaya başladı. 2020 yılında genişletilmiş gerçeklik gözlükleri piyasaya sürülecek. Bu sayede 360 derece videolar, live streaming içerikler ve dinamik içerikler eşsiz bir deneyim sunacak.

Oteller özelleştirilecek

2020 yılında çok şaşıracağımız sıra dışı oteller ile tanışacağız. Akıllı otellerde bizleri robot asistanlar karşılayacak ve tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacak. Farklı dil seçeneklerine de sahip olacak bu robot asistanlar aynı zamanda tatil programınızı da organize edecek.

Güvenlikten sorumlu drone’lar

Son dönemlerde drone teknolojilerine ağırlık verildiği görülüyor. 2020 yılında da drone’lar üzerinde büyük ölçekli çalışmalar yapılacak ve drone’ların yetenekleri geliştirilecek. Sağlık, iş, eğitim, eğlence ve seyahat gibi alanlarda yaygın olarak kullanılacak drone’ların can kaybı yaşanabilecek durumlarda kullanılması da planlanıyor.

 Mobilde daha çok oyun

Gelişen bilgisayar ve akıllı mobil cihazlar ile birlikte oyun sektörünün hacmi giderecek büyüyor.  Yenil yılda da e-spor trend kavramlar arasında yer alacak ama bu yıl bilgisayar oyunlarıyla birlikte mobil oyunların da altın yılını yaşayacağı öngörülüyor.

 Podcastler daha çok dinlenecek

Podcastler hem bilgi hem de eğlenceyi birlikte sunmaları dolayısıyla yeni trend olarak yükselişini sürdürüyor. Podcastler 2019 yılında çok fazla talep gördü ve tüketildi. Bu durum 2020 yılında da devam edecek ve yeni podcast içerik üreticileri ile tanışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir