Paylaş

Teknoloji ile eş zamanlı olarak ulaşım sistemleri de gelişim gösteriyor. Uzmanlar tarafından beşinci ulaşım şekli olarak da ifade edilen Hyperloop taşıma sistemleri, özel olarak geliştirilmiş mıknatıs sistemleri sayesinde yerden 10 cm havada ilerliyor. Havası tamamen alınmış bir tüp içerisinde hareket eden Hyperloop taşıma sistemlerini geliştirmeye ve bir gerçeklik kazandırmaya yönelik girişimlerde bulunan ABD’li girişimci ve iş adamı Elon Musk hedefine bir adım daha yaklaşmıştı.

Yeni bir rekor

Öte yandan bir başka girişimci olan Virgin Group’un sahibi Richard Branson geçtiğimiz aylarda yeni yatırımları ile Hyperloop taşıma sistemlerini bir adım ileriye taşımayı başardı. Ayrıca Branson, geliştirdiği sistem ve ulaştığı hız ile Elon Musk’ı geride bırakarak yeni bir rekorun da sahibi oldu. Vakumlu tüp içerisinde saatte 240 mil yani 386 km hıza ulaşan sistem, daha önce 305 km hıza ulaşabilmişti. Yapılan testlerde ulaşılmak istenen hız ise saatte 1.120 km ile dikkat çekiyor.

İlk olarak 2013 yılında adından söz ettirdi

Fikir babasının Elon Musk olduğu fütüristtik ulaşım sistemi ilk olarak 2013 yılında adından söz ettirmeye başlamıştı. Teorik olarak yolcuları Los Angeles’tan San Francisco’ya 30 dakikada ulaştırmayı hedefleyen yeni nesil toplu taşıma sistemi Hyperloop One’ın bir diğer rakibi olan Hyperloop Transportation Technologies (HTT) ise 2024 yılına kadar Hyperloop sistemini çalıştırmak için çalışıyor. Ancak HTT’nin kamuoyuna ve basına açık gerçekleştirdiği bir test bulunmuyor.

En kolay ulaşım

Şehirler arası yolculukları 1 saatlik sürenin altına indirgemeye çalışan Hyperloop taşıma sistemi, kendisinden önceki 4 ulaşım sistemini geride bırakmayı ve dünyanın en kolay ulaşım sistemi olmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda yeni ulaşım sisteminin 2024 ve 2025 yılları arasında kullanılmaya başlanması hedefleniyor.

Henüz güvenilir değil

Uzmanlara göre Hyperloop ulaşım sistemleri yolcuların güvenliğini henüz sağlayacak durumda değil. Ulaşım sistemlerinin önde gelen isimlerinden ve Central Japan Railway firmasının yönetim kurulunda yer alan Tokkel Patterson, bu yeni sistemin imkânsız olmadığını, ancak hızın yanı sıra yolcu güvenliğini de yüksek düzeyde sağlaması gerektiğini ifade etmişti. Ayrıca Patterson, “G kuvvetine karşı yolcuları koruyacak bir teknoloji gerekiyor. Buna kesin bir çözüm bulunması gerekli. Aksi takdirde yolcular kendilerini daha çok bir lunapark treninde hissedecek.” diyerek Hyperloop’un çözmesi gereken çok fazla mühendislik unsuru olduğunu vurgulamıştı.

Uzun yıllar sürecek

Fütüristtik ve heyecan veren bir proje olan Hyperloop taşıma sistemlerinin gelecekteki en büyük rakibinin iste hava yolları ulaşım sistemlerinin olacağı öngörülüyor. Hyperloop sisteminin kullanılabilir olması ve yaygınlaşması sonucunda uçak bileti maliyetlerinin de ciddi oranda düşmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra Musk’ın “80 bin kişilik Mars kolonisi” fikrine benzetilen ve bir hayalden ibaret diyen eleştirmenler de bulunuyor. Ancak yapılan testler, teknolojik gelişmeler ve bilimsel altyapıya bakılırsa imkânsız olmayan ancak uzun yıllar sürecek bir proje olarak karşımıza çıkıyor.