Paylaş

Teknoloji sektörünün son dönemlerde odaklandığı ve yatırımlarını hızlandırdığı Sanal Gerçeklik (VR), gün geçtikçe önem kazanmaya devam ediyor. Büyüyen pazarın yanı sıra, 5G teknolojisi ile farklı bir boyut kazanacak olan sanal gerçeklik sistemleri iş dünyasının geleceğin de de etkili olacak.

Gerçeklik hissiyatı en önemli kriter

Teknik olarak bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamları ifade etmek için kullanılan sanal gerçeklik, farklı ürün ve materyallerle gerçekliğin dışında bir simülasyon alanı oluşturuyor. Kişileri gerçeklik kavramından kopararak sanal bir dünyanın içerisine sürükleyen bu sistem, gelişen donanım ve yazılım sistemleriyle eş zamanlı olarak gelişim gösteriyor. Uzmanlar, sanal gerçeklik çalışmalarının başarı kriterinin kuvvetli bir gerçeklik hissiyatının kullanıcı deneyimine sunulması olduğunun altını çiziyor.

Sanal gerçeklik ortamları, kullanıcı üzerinde yarattığı gerçeklik hissiyatına ve seviyelerine göre farklılıklar gösteriyor. Bunlar;

  • Kısmi katılımlı ortamlar: Bir takım fiziksel unsurların ve sanal imgelerin kullanıldığı kısmi katılımlı ortamlar, kullanıcı ile gerçek dünyanın ilişkisi tamamen koparmamak suretiyle bir gerçeklik hissiyatı yaşatıyor.

 

  • Cave – Tam katılımlı ortamlar: Bilgisayar destekli sanal ortamın kısaltması olan Cave’de kullanıcının tüm duyularına hitap edilir ve kişinin gerçeklik kavramından tamamen kopması hedeflenir.

 

  • Ortak katılımlı ortamlar: Birçok katılımcının aynı anda etkileşime geçmesini sağlayan sanal evrenleri ifade eden ortak katılımlı alanlar ise gelecekte özellikle de iş dünyasının en değerli kavramları arasında yer alacak.

İlk örnekler 1960’lı yıllara dayanıyor

İlk kez 1962 yılında Morton Heilig tarafından öne sürülen sanal gerçeklik fikri; görme, işitme, koklama ve dokunma duyularımıza hitap eden Sensorama adında bir makine ile somutlaştırıldı. Akabinde konuyla ilgili çalışmalara ağırlık verildi ve yeni gelişmeler yaşandı. Günümüzde kullanılan sanal gerçeklik ürünlerinin ilk örneği ise 1968 yılında Amerikalı bilgisayar mühendisi Ivan Sutherland ve öğrencisi Bob Sproull tarafından geliştirildi. 21 Temmuz 1995 yılına gelindiğinde ise oyun ve eğlence sektörünün 2 devi Nintendo ve Sega 3 boyutlu görüntü sağlayabilen ilk oyun konsolu Virtual Boy’u piyasaya sürdü. Uzmanlar, tüm bu gelişmelerin sanal gerçeklik sektörü için kilometre taşları olduğunu vurguluyor.

5 yılda 15 kat büyüme

Teknoloji şirketlerinin büyük beklentiler ile yatırımlar yaptığı sanal gerçeklik, 2016 yılında beklenenin üzerine çıkamasa da her yıl istikrarlı bir biçimde büyümeye devam ediyor. IDC’nin açıkladığı rapora göre 2021 yılında 30 milyar doların üzerine çıkacak sanal gerçeklik pazarında büyük teknoloji firmaları kıyasıya mücadele edecek. 2016 yılında pazar büyüklüğü 1,8 milyar dolar olan sanal gerçeklik piyasası, 5 yıl içerisinde 15 kat büyüyerek yoluna devam edecek. Özellikle gelişmiş ülkelerde 5G teknolojisine geçiş ile birlikte sanal gerçeklik sektörünün çok daha fazla gelişeceği ve yeni bir boyut kazanacağı öngörülüyor.

Eğitim ve eğlence sektöründe trend devam edecek

Eğitim ve eğlence sektöründe şimdiden devrim niteliğinde değişiklikler yaratan sanal gerçeklik, ilerleyen yıllarda bu iki sektörde çıkış trendini sürdürecek. Özellikle bilgisayar üreten firmaların ve oyun konsolu devlerinin bu alandaki çalışmalarının hızlandığı görülüyor. Son dönemlerde Playstation ve Xbox’ın çıkardığı yenilikçi ürünler de bunu kanıtlar nitelikte. Öte yandan akıllı tahtalar ile eğitim sektörüne de giriş yapan sanal gerçeklik uygulamalı eğitim modeliyle başarı seviyesini arttırıyor.

İş dünyasında devrim

Sanal gerçekliğin gelişimiyle birlikte ofis kültürünün zaman içerisinde yok olacağını belirten uzmanlar, iş yapma biçimlerinin ve sektörlerin büyük bir değişim yaşayacağının da altını çiziyor. Özellikle ortak katılımlı ortamlar sayesinde kişilerin sanal gerçeklik ürünleriyle etkileşim kurması sonucunda zaman ve mekândan tasarrufun ön plana çıkacağı ve iş süreçlerinin hızlanacağı öngörülüyor. 5G altyapısının kullanılmaya başlanmasının ardından sanal gerçeklik sektörü ile birlikte iş dünyası da yeni bir entegrasyon sürecine girecek.