Paylaş

5. ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı ve Üniversite Sanayi İş birliği Ulusal Kongresi 27-28 Kasım tarihlerinde İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleşti.

İstanbul Teknoloji Transfer Ofisi (İSTANBUL TTO) olarak destekçisi ve sponsoru olduğumuz etkinlikte bu yıl “Üniversite Sanayi İş Birliğinde Toplumsal Fayda İçin Arayüzlerin Yeri” temasına değinildi.

Kongre ile eşzamanlı gerçekleştirilen fuarda, üniversitemiz akademisyenlerinin patentleri sergilendi. Patentlere konu olan buluşlarımız katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Etkinlik kapsamında üniversitelerde üretilen teknolojiler yerli girişimcilere ve sanayicilere tanıtıldı. Araştırmacıları patentin önemine ve patent başvurusuna teşvik eden fuar, sanayicilere de yeni yatırım olanakları sundu.

5.ÜSİMP Ulusal Kongresi kapsamında düzenlenen paneller ile fikri mülkiyet temelli akademik girişim süreçlerinde TTO’ların karşılaştıkları sorunlar ve çözümler tartışıldı.

Ar-Ge Merkezi yöneticileri, TTO’lar ve akademisyenler ile ilgi alanları ve uzmanlıklarına göre olası iş birlikleri için ikili görüşmeler yaptı. İki gün boyunca süren etkinlikte TTO uzmanlarımız standımızı ziyaret eden katılımcılara bilgi verdi.

TTO yetkilileri, üniversitelerdeki araştırmacılar, yerli sanayiciler ve girişimciler, Ar-Ge merkezleri, patent, proje ve danışmanlık şirketleri, fikri haklar ile ilgili kurum ve kuruluşlar, bilim parkları, teknoparklar, buluş dernekleri, üretici ve ticari firmalar ÜSİMP Patent Fuarı’nın katılımcı profilini oluşturdu.

İSTANBUL TTO olarak yer aldığımız etkinlikte, 20 buluşumuz sergilendi. Sergilenen buluşlar arasında öğretim üyelerimiz, Prof. Dr. Nilgün BOZBUĞA, Prof. Dr. Ahmet Bilge SÖZEN, Prof. Dr. Uğur GÜNDÜZ, Prof. Dr. Emine Nilüfer PEMBECİOĞLU, Doç. Dr. Serdar Kecel GÜNDÜZ, Doç. Dr. Gebrail BEKDAŞ, Dr. Ozan Onur BALKANAY, Prof. Dr. Ahmet AKGÜL, Prof. Dr. Nazif Ekin AKALAN, Doç. Dr. Yunus Ziya ARSLAN, Dr. Esra ARSLAN, Doç.Dr. Neslihan ÖZCAN, Dr. Selda MERCAN, Prof. Dr. Burçin ŞEŞEN, Dr. Ayfer MUTLU, Prof. Dr. Mustafa DEMİR, Prof. Dr. Baki AKKUŞ, Öğr. Gör. Ayşe KARADENİZ, Öğr. Gör. Handan TANYILDIZI, Prof. Dr. Mehmet YALTIRIK, Prof. Dr. Gülsüm AK, Dr. Ayşenur GENÇ, Dt Cevat Tuğrul TURGUT, Prof. Dr. Gülümser DOLGUN, Doç. Dr. Atilla USLU, Prof. Dr. Sezai VATANSEVER, Uzm. Hem. İncihan TUNA, Dr. Med Dt Abdulsamet KUNDAKÇIOĞLU, Ayşegül APAYDIN, Ali İlke GÜRSES, Bahattin Alper GÜLTEKİN, Burak ŞİŞMAN, Hüseyin BOTANLIOĞLU,  Arş. Gör. Doğukan AKSU, Yeliz ÇULHA, Gülümser DOYGUN’un geliştirdiği projeler yer aldı.