Paylaş

Doç. Dr. Ayca Yıldız Peköz’ün projesi, kanser ve HIV gibi ağır hastalıklarda kullanılan ilaçların ağızda sebebiyet verdiği yaraları iyileştiren bir ilaç geliştirilmesini hedefliyor. Projenin nihai çıktısı dünya ilaç pazarında bir ilk olacak.

Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayca Yıldız Peköz, T.C. Ticaret Bakanlığı ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin koza projelere verdiği para ödülü destekli ‘9. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’nda, ilaç kategorisinde “Oral Kandidiazis Tedavisinde Üçlü Kombinasyon Ağızda Jelleşen İn Situ Jel Formülasyonu Geliştirilmesi” başlıklı projesiyle ödül kazandı.

Dünya İlaç Pazarında Bir İlk Olacak

Kanser hastalarının kullanmak zorunda olduğu anti-tümoral ilaçlar ve HIV gibi bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlarda, hastaların ağzında Oral Candidiasis isimli bir fungal enfeksiyon gelişiyor. Bu durumda hastaların ağız içerisinde boğaz bölgesine kadar ilerleyen yaralar meydana geliyor. Hastalar yemek yemekte ve yutkunmakta güçlük çekiyor ve acı kişinin yaşamını zorlaştırıyor. Doçent Doktor Ayca Yıldız Peköz’ün projesi, bu yaraları iyileştirmek ve bu ağız içi enfeksiyonu tedavi etmeyi amaçlıyor.

Projede antifungal olarak nistatinin yanı sıra ağrı ve enflamasyon semptomlarını gidermek için antienflamatuvar olarak hidrokortizon asetat ve lokal anestezik olarak lidokain HCL seçildi. Bu kombine tedavinin avantajları Doç. Dr. Yıldız Peköz’ün ifadesiyle şöyle: “Üçlü kombinasyon, etkin maddelerin mono formlarının ayrı ayrı kullanılmasına göre hasta uyuncu çok daha yüksek olacak. Kullanılan polimerlerin mukoadezif yapısı sayesinde ağız içine püskürtüldüğünde jelleşecek ve uzun süre etkili bir film tabakası oluşturacak, bu sayede de ilaç olması gerektiği bölgede daha uzun süre kalarak daha etkili olacak.”

“Orijinal Ürün” Olarak Ruhsatlanacak

Proje bittiğinde geliştirilen ürün “orijinal ürün” olarak ruhsatlanacak. Bu özelliği sayesinde proje, fikirden pazara inovasyonun tüm kademelerini geçerek son kullanıcıya şifa sunacak.

Geliştirilmesi bittiğinde ürün, oda sıcaklığında sıvı olup, vücut sıcaklığında jelleşen in situ dozaj formunda hazırlanacak. Bu sayede ilaç firmaları ek yatırım yapma gereği olmadan, mevcut çözelti tipi dozaj formlarının üretim alanında direkt olarak üretime geçebilecek. Ürün, Avrupa Patent belgesine sahip olduğu için Avrupa Birliği pazarlarında satılabilecek. Üründe ilk kez bir arada kullanılan üç etkin maddenin mono formlarının ayrı ayrı Avrupa pazarı ciroları 2019 yılı istatistiklerine göre 34 milyon Avro olarak gerçekleşti.

İKMİB’in bu yıl 9’uncusunu düzenliği ArGe pazarı yarışmasına ‘İlaç’, ‘medikal’, ‘boyalar ve yapıştırıcılar’, ‘plastik ve kauçuk’, ‘kozmetik-sabun ve temizlik ürünleri’ ve ‘temel kimyasallar’ olmak üzere 6 ayrı kategoride 141 proje başvurdu. Ödül töreni bu yıl COVID-19 pandemisi nedeniyle dijital olarak İKMİB’in Youtube kanalından canlı yayınlandı.

Etkinliğine katılan geçmiş ve güncel projelerin tanıtım videoları www.kimyaargeprojepazari.com sayfasından izlenebilir.