Paylaş

Sosyal medya mecraları alternatif birer güç olarak yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Sosyal medya bir gereklilikten ziyade zorunluluk haline geldi. Dolasıyla büyük, orta ve küçük ölçekli kurum, kuruluş ve işletmeler bu mecralarda yatırımlarını arttırıyor. Sosyal medya mecralarında güçlü ve başarılı olmak bilinirliğinizi pekiştiriyor ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırıyor. Sosyal medyada markanızı pazarlamanın püf noktalarını sizler için kaleme aldık. 

Hedef kitlenizi iyi tanıyın

Sosyal medya mecralarında kurumsal başarıyı yakalamak için dikkat etmeniz ve üzerinde durmanız gereken konu kesinlikle hedef kitledir. Hitap ettiğiniz hedef kitlenin tüm özelliklerini ve davranış kalıplarını çok iyi bir biçimde tanımalısınız ve onların dilinden konuşmalısınız. Öncelikle ideal müşterilerinizin pazarlama karakterini oluşturmalısınız ve Facebook, YouTube, LinkedIn, Instagram ve Twitter gibi büyük sosyal medya mecralarına doğru yatırımlar yapmalısınız. Ayrıca arama fonksiyonlarını kullanarak daha iyi etkileşim seviyelerine ulaşmaya çalışmalısınız.

Kendinize hedef koyun

Sosyal medya çalışmalarının amacını doğru bir biçimde belirlemelisiniz. Sosyal medya genel olarak şahsi kullanımın yanında kurumsal bilinirliği arttırmak, e-ticaret sitelerini satış ve pazarlama yönünden desteklemek, sadık takipçi kitlesi oluşturmak ve hedef kitle ile erişim ve etkileşim değerlerini arttırmak gibi farklı amaçlarla kullanılıyor. Dolayısıyla sosyal medyayı hangi amaçla kullanacağınızı belirleyip doğru ve profesyonel stratejiler oluşturmalısınız. Sosyal medya mecralarında spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana duyarlı olmayı başarırsanız, hedefinize daha kısa sürede ulaşacaksınız.

Rakiplerinizin gücünü ölçün

Rakiplerinizin sosyal medyadaki varlığı ve gücü oldukça önemli bir kriterdir. Bu aynı zamanda sizin sosyal medyadaki minimum başarı ölçütünüzdür. Dolayısıyla sosyal medya yatırımlarınıza ve çalışmalarına başlamadan önce rakiplerinizi analiz etmelisiniz, onların sosyal medya kullanım alışkanlıklarını incelemelisiniz ve takipçileri ile aralarındaki iletişimi göz önünde bulundurmalısınız. Rakiplerinizin sosyal medya mecraları özelindeki tüm hamleleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve stratejinizi bu doğrultuda belirlemeniz sizleri başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır.

İçeriğe önem verin

Sosyal medya mecralarında sürdürülebilir başarının anahtarlarından biri de içeriğe gerekli önemi vermektir. Özgün, planlı ve profesyonel bir biçimde oluşturulan içeriklerin hedef ve potansiyel hedef kitle üzerinde etkili olduğu aşikâr. Dolayısıyla sosyal medya iletilerinizi düzenli paylaşımlarla ve kaliteli içeriklerle desteklemelisiniz. Bu sayede hem marka bilinirliğiniz artacaktır hem de hedeflerinize bir adım daha yaklaşacaksınız. Ayrıca içeriklerinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunlar; takipçilerinizi eğlendiren eğlenceli ve yararlı içerikler oluşturmak, bilinirliği arttıran iletiler hazırlamak, listeler oluşturmak, çekilişler ve yarışmalar düzenlemek ve promosyon çalışmaları olmak üzere toplamda 5 ana kategoride toplanabilir.

Hızlı geri dönüşler yapın

Sosyal medya mecralarında markanızı pazarlamanın en önemli yollarından biri de interaktif diyalogları geliştirmektir. Sizlere yöneltilen sorulara veya görüşlere yönelik olabildiğince erken, bilgilendirici ve açık cevaplar vermelisiniz.  Bunun dışında sizlere sıkça sorulan sorulara daha önceden yanıtlar hazırlamalı ve yoğun mesajlar karşısında zaman kazanmalısınız. Ayrıca mevcut web sitenizdeki trafiği arttırmak için yanıtlarınızda link kullanıma özellikle dikkat etmelisiniz.

Profesyonel iletiler hazırlayın

Sosyal medya mecralarında hedef ve potansiyel hedef kitlelerinizin dikkatini çekmenin bir gereklilikten ziyade zorunluluk olduğunu unutmayın. Profesyonel ve kalitesi yüksek görseller ve sosyal medya mecralarının ölçülerine uygun video iletileri kullanmanız başarıyı yakalamanızı sağlayacaktır. Takipçilerinizin dikkatini çekmeli ve onları sosyal medya hesaplarınızda zaman geçirmeye ikna etmelisiniz.

Önemli günleri gözden kaçırmayın

Gerek işiniz gerekse gündem ile ilgili önemli günleri sosyal medya hesaplarınızdan anmalısınız. Bu sayede hem gündemi takip eden bir sosyal medya mecrası imajı yakalayacaksınız hem de ülke gündeminden dolayı erişim sayınızı arttıracaksınız.

Doğru reklam stratejileri oluşturun

Sosyal medya mecralarında markanızı pazarlamak için yapmanız gerekenler bir noktadan sonra sınırlanıyor. Bu doğrultuda sosyal medya reklamları devreye giriyor. Kullanım amacınıza ve hedeflerinize göre farklı reklam seçeneklerinden doğru olanı belirlemeli ve gerekli reklam bütçesini hazırlamalısınız. Ayrıca verilen reklamların sürekli olarak devam etmesi durumunda rakiplerinize oranla daha avantajlı bir konuma geleceksiniz. Öte yandan ağırlık vermeniz gereken ve sizlere daha fazla getirisi olan sosyal medya mecralarına daha fazla yatırım yapmanız gerektiğini unutmayın.