Paylaş

TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri (TÜBA-GEBİP) ve TÜBA Bilimsel Telif Eser Ödülleri (TÜBA-TESEP) Programları için 2021 yılı ödül başvuruları 30 Nisan 2021 Cuma gününe kadar yapılabilecek.

2001 yılından bu yana yürütülen TÜBA-GEBİP kapsamında farklı bilim alanlarından 539 üstün başarılı genç bilim insanı; 2008’den beri yürütülen TÜBA-TESEP kapsamında ise 210 Türkçe bilimsel eserin ödüllendirildiğini hatırlatan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker konu hakkındaki açıklamasına şu şekilde devam etti: “TÜBA vizyonu ve sorumluluğu gereği bilim insanı olmayı, bilimsel çalışma ve başarıları teşvik edici çalışmalar yürütmeye devam ediyor. TÜBA Ödülleri kapsamında tevdi edilen ve artık gelenekselleşen TÜBA-GEBİP Ödülleri; üstün başarılı genç bilim insanlarına ihtiyaç duydukları akademik ve malî destek ile teşviki sağlamak amacıyla 2001 yılından bu yana sürdürülüyor. Diğer yandan TÜBA ödül sahiplerini Akademi’nin şemsiyesi altına alırken, kendi aralarındaki ve aynı zamanda Akademi üyeleriyle etkileşimlerinden doğacak bir sinerjik bir ortamı oluşturuyor.” dedi ve bu yıl ilk defa TÜBA-GEBİP Ödülleri kapsamında “eczacılık alanında bilimsel araştırma, proje ve çalışmaları” olan bir üstün başarılı genç bilim insanına “Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Eczacılık Özel Ödülü” tevdi edileceği bilgisini verdi.

TÜBA-TESEP Ödüllerinin ise 2008 yılından bu yana seçkin bilim insanlarının Türkiye kaynaklı bilimsel çalışmalarını ve Türkçe yayınlarını özendirici ve artırıcı bir etki de gösterdiğini kaydeden Prof. Şeker, Akademi’nin tüm ödül programlarında yürütülen titiz değerlendirme süreçlerine dikkat çekerek liyakatin TÜBA için esas olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Muzaffer Şeker TÜBA-TESEP Ödülleri kapsamında Akademi Konseyi tarafından, belirli bilim alanlarında yayımlanan eserlere “Halil İnalcık Özel Ödülü”, “Kemal Karpat Özel Ödülü” ile “Mehmet Genç Özel Ödülü” verileceğini dile getirdi. “Özel ödüllerimiz alanında dünya bilimine değer katmış, ulusal ve uluslararası başarılarıyla ülkemizi onurlandırmış Şeref Üyelerimizin adına ihdas edildiler. Çalışmalarıyla bu ödülleri almaya hak kazanmış bilim insanlarımızın ülkemize en büyük armağanları ödülleri ithaf ettiğimizi bilim insanlarının vardıkları hedeflerin de üzerine çıkmaları olacaktır.” dedi.

TÜBA-GEBİP Ödülü sahiplerine 3 yıl boyunca her yıl için 30.000 TL’nin yanı sıra ayrıca her yıl, tez aşamasındaki doktora öğrencilerinin çalışmalarında kullanılmak üzere 10.000 TL, uluslararası nitelikteki bilimsel çalışmaları kapsamında düzenleyecekleri ulusal ve uluslararası toplantılar için ise 6.000 TL’ye kadar ilave mali destek ve Akademi üyelerimizce bilimsel danışmanlık desteği sağlanıyor. İlk 3 yıldan sonraki 5 yıl boyunca yılda bir kez yurt dışı bilimsel toplantılara ve etkinliklere katılım desteği olarak Avrupa ülkeleri için 10.000 TL, Avrupa dışı ülkeler için 15.000 TL veriliyor. TESEP kapsamında ise; telif eserler için 25.000 TL ve Kayda Değer Eser Ödülü (Mansiyon) olarak ise telif eserlerde 10.000 TL parasal ödül veriliyor.

TÜBA-GEBİP başvuruları için tıklayınız.

TÜBA-TESEP başvuruları için tıklayınız.