Paylaş

İstanbul Teknoloji Transfer Ofisi (İSTANBUL TTO) öncülüğü ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Aydın’ın koordinatörlüğünde organize edilen “Sağlık Bilimleri Alanında Bilimsel Proje Yazma Eğitimi” 4-6  Kasım 2020 tarihlerinde çevrim içi olarak gerçekleşti.

Eğitim programı ile Sağlık Bilimleri alanında TÜBİTAK proje desteği henüz kazanamamış tıp, hemşirelik, diş hekimliği, veteriner hekimlik vb. gibi farklı disiplinlerden genç araştırmacıların bilimsel araştırma konularında proje hazırlama potansiyellerine ve kültürlerine katkı sağlanması amaçlanmıştır.

İÜC Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Aydın koordinatörlüğünde düzenlenen etkinlikte, sağlık ve diğer alanlarda TÜBİTAK ödülü sahibi ve/veya TÜBA üyesi olan ülkemizin şeçkin araştırmacıları “Eğitmen” olarak yer almıştır. Sağlık bilimleri alanında proje hazırlama ve bilimsel araştırma gerçekleştirmeyi hedefleyen, TÜBİTAK (2237 Proje Eğitimi Etkinliklerini Destekleme Programı) destek programına uygun akademisyenlere (öğretim görevlisi, yardımcı doçent vb.) program kapsamında; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan EREL, Fırat Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Kazım ŞAHİN ve Prof. Dr. Engin ŞAHNA, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar DURDAĞI ile İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekan Yrd. Prof. Dr. Emine Elif GÜZEL MEYDANLI tarafından, kapsamlı ve uygulamalı “Proje Yazma Eğitimi” verilmiştir.

Eğitim kapsamında, TÜBİTAK ARDEB programları başta olmak üzere önemli araştırma fonlarına yönelik güncel proje hazırlama formlarının başlıkları ile alt başlıkları detaylı olarak irdelenmiştir. Eğitmenler; başarı amaçlı olarak, projeler ile ilgili tecrübelerini paylaşmak suretiyle tavsiyelerde bulunmuşlar; ayrıca katılımcılar ile yapılan yoğun interaktif söyleşiler sayesinde yaygın hatalar ve proje değerlendirme süreci hakkında bilgi vermişlerdir.

Üç gün süresince yoğun şekilde devam eden çevrim içi etkinliğe; ülkemizin çeşitli üniversitelerinden çok sayıda araştırmacı tarafından başvuru yapılmış olup “Eğitim Düzenleme Kurulu” öncülüğünde “Sağlık Bilimleri Alanında” yapılan değerlendirme sonucu İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’dan 6 araştırmacı ile diğer üniversitelerden 29 araştırmacı olmak üzere toplam 35 araştırmacı seçilerek etkinliğe katılımları sağlanmıştır. Proje çıktıları kapsamında, eğitime katılım sağlayan araştırmacıların, kısa ve orta vadede ilan edilecek TÜBİTAK projelerine başvuru yapmaları ve başarılı olmaları öngörülmektedir.